Герпес, максимум інформації

герпес

Герпес — одне з найпоширеніших вірусних захворювань: за даними медичної статистики, у світі ним інфіковано майже 90 % населення. В Україні такої статистики немає. Однак кожен знає, як неприємно виглядає і як дошкуляє самопочуттю болісна «лихоманка» на губах. Ці висипи — один із проявів недуги. Потрапивши в організм, вірус «прописується» в ньому назавжди. Хоча не всі інфіковані здогадуються про таку напасть, адже підхопити вірус — ще не означає захворіти.

Стрес і застуда відчиняють провокують герпес

Лікарі кажуть: із герпесом можна прожити все життя і не страждати від його наявності в організмі. Інфікування може статися і в період вагітності, коли дитина отримує вірус від матері, і загалом — у будь-який момент життя. «Вірус простого герпесу дуже поширений, і може передаватися багатьма шляхами: і повітряно-краплинним, і статевим, і контактним — через столові прибори, при різних медичних маніпуляціях, зокрема стоматологічних, — пояснює завідуюча діагностичним відділенням УДСЛ «Охматдит», лікар-інфекціоніст Раїса Мостовенко. — Сильний імунітет, який виробив достатньо антитіл до вірусу, в змозі попередити хворобу. Вона існуватиме в прихованій (латентній) формі. Якщо ж імунітет знижений, то хвороба матиме персистуючий перебіг (тобто час від часу нагадуватиме про себе). Окрім проблем на губах, герпес може проявлятися як оперізуючий лишай, у висипах на статевих органах, в порожнині рота — у вигляді стоматиту».

Кожного разу, щойно імунітет дає збій, герпес активізується, швидко розмножується і «мігрує» нервовими закінченнями до місця безпосереднього висипання, скажімо, губ.

«Спровокувати герпетичний висип може стрес, емоційні та фізичні перенавантаження, переохолодження, застудні захворювання, інші імунодефіцитні стани», — пояснює лікар. Тобто якщо організм ослаблений, імунітет шкутильгає — слід готуватися до «атаки» герпесу.

Герпес і поцілунки  — не час

Висипи на губах — не єдиний симптом герпетичної інфекції. Часто початок захворювання супроводжують такі симптоми як слабкість, підвищена температура. Тут також багато залежить від імунної системи. Чим більше вона ослаблена — тим тяжчим буде ураження. Висип на губах — це найлегша форма недуги, каже лікар. Вірус може вражати будь-який орган людини: у печінці викликає гепатит, в очах — керакон’юктивіт, кератит. Герпетична інфекція також провокує захворювання центральної нервової системи: енцефаліт, мієліт.

Раніше вважали, що висипи на губах — наслідок ураження вірусом герпесу першого типу, а на статевих органах — вірусом другого типу. Нині медики і вчені схиляються до думки, що типи вірусу можуть трансформуватися з одного в інший. Тобто якщо людина мала герпетичний висип на губах, цілком можливо, вона стикнеться за певних умов із проявами генітального герпесу.

При хворобі в активній стадії (з висипаннями, температурою) людина мусить пам’ятати: існує ризик заразити інших. «Тому слід уникати поцілунків у губи та дотримуватися особистої гігієни (мити руки після контакту з хворим, не користуватися його посудом, особистими речами). Хворий також має бути уважний до таких побутових моментів. На щастя, в зовнішньому середовищі вірус простого герпесу досить швидко гине», — зауважує фахівець.

Як лікувати герпес?

Як лікувати недугу? Оскільки повністю позбутися вірусу, якщо ви вже є його носієм, — нереально, то лікувати хворобу потрібно в стадії її загострення. Але — після консультації з лікарем. Якщо на губах з’явився герпетичний висип або ж ви відчуваєте, що він ось-ось з’явиться, використовуйте противірусний засіб — п’ятивідсоткову мазь «Ацикловір». В аптеках ці ліки продають під різними назвами («Герпевір», «Зовіракс», «Герпферон»).

Зазвичай лікарі рекомендують наносити препарат на уражену ділянку 5-6 разів на добу, аж доки зникнуть клінічні прояви недуги.

Дехто для боротьби з висипами використовує засоби на основі спирту. Так, вони підсушують ранки, але не здатні пригнічувати розмноження вірусу, тож не мають лікувально-профілактичної дії.

— Проблема в тому, що в майже 50 відсотків хворих інфекція має персистуючий характер. Термін між рецидивами може бути різним. Якщо загострення недуги відбуваються часто, слід пройти імунологічне обстеження, здати аналіз крові на ВІЛ-інфекцію. У разі відповідних показань лікар може призначити курс специфічної антивірусної терапії та лікування для корекції імунітету, — зазначає Раїса Василівна.

Лікарі наголошують: імунна система — оберіг організму. Тож уникайте будь-яких факторів, які негативно впливають на імунітет. «Ведіть здоровий спосіб життя, збалансовано харчуйтеся натуральною їжею, займайтеся фізичною активністю, загартовуйтеся, — каже Раїса Мостовенко. — Важливо мати позитивний погляд на життя, не нервувати через дрібниці».

Також уникайте активного сонця: перегрівшись у спеку, можна отримати рецидив недуги. Користуйтеся сонцезахисними засобами, не забувайте про капелюх і тінь. Робіть усе, аби не «розбудити» вірус. У сплячому стані герпес не шкідливий.

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Декоративна помада при герпесі — недоречна

Якщо на початковій стадії недуги «губну лихоманку» супроводжує сильний свербіж, можна прийняти таблетку парацетамолу або аспірину. При запущеній хворобі й виразках насамперед дбайте про правила гігієни. Ранки в жодному разі не можна чіпати, тим паче — обривати шкірки.

Наносити лікувальну мазь слід чистими руками, які після процедури обов’язково вимийте. А ще краще робити це гігієнічними паличками, аби не занести в ранку сторонню інфекцію. Хоча зовнішній вигляд губ в період загострення герпесу «не дуже», не намагайтеся маскувати проблему косметичними засобами. Це може лише ускладнити ситуацію, спровокувати додаткове запалення. Однак губи мають бути зволожені, тому постійно користуйтеся жирною гігієнічною помадою — так хвороба швидше вгамується.

Добавить комментарий

Для отправки комментария вы должны авторизоваться.