Курорт Моршин — чудодійна вода

У Моршині триває 139-й курортний сезон. За свою історію оздоровниця лише раз вимушено зачинила двері перед відпочивальниками — під час Другої світової війни. Але цього літа — вперше за роки незалежності — тут немає звичного ажіотажу: оздоровниця заповнена лише на 75%. Хоча традиційно о цій порі в Моршині був аншлаг — вільних місць у санаторіях годі було шукати. Але втрутилася політика: події на сході України змінили вектори руху. Майже немає відпочивальників із Росії, хоча ще до жовтня 2013 року вони були на першому місці серед закордонних гостей курорту.

Курортний сезон в Моршині

«З Білорусі навіть не дзвонять. Із країн СНД також мало хто їде. Щоправда, є і приємні моменти: відкрили чартер Баку—Львів для пацієнтів з Азербайджану, яких у нас завжди було традиційно багато. У Росії зумисне тиражують чутки, мовляв, російськомовних тут б’ють — ледве не відразу по тому, як вони зійдуть на пероні в Стрию, а росіянам узагалі краще сюди не потикатися. Це дивно. Адже наші постійні клієнти знають: більш гостинного краю і таких приязних, доброзичливих людей, як у Моршині, ще пошукати треба. Тут завжди говорили «мовою пацієнта». Але пропаганда робить свою невдячну справу…», — розповідає заступник головного лікаря СКК «Моршинкурорт» Микола Фурманюк.

Для журналістів, які приїхали до Моршина з усіх куточків України, Микола Федорович проводить екскурсію курортом і вводить у курс справи. Поруч із нами в парку відпочивальники годують білочок з руки, діляться останніми новинами. Основна тема — «як же тут добре» і «швидше б кінець війні». На «око» зовсім не помітно, що наплив пацієнтів поменшав. Особливо, якщо зайти до лікувально-діагностичного корпусу. За рік тут проходять обстеження понад 30 тисяч осіб. У кожного свої проблеми, свій біль, усіх треба почути, кожному допомогти. Резерви для цього в лікувально-діагностичного корпусу колосальні: сучасна лабораторія, кабінети апаратної діагностики, обладнані за останнім словом науки і техніки, дають змогу визначити недуги, про які пацієнт часто і не здогадується. Приймають фахівці вузького профілю — гастроентеролог, окуліст, невропатолог, ортопед, лор, гінеколог, уролог.

«За статистикою МОЗ, від 6 до 8 мільйонів українців хворіють на вірусні гепатити В і С, 2 мільйони мають цукровий діабет інсулінозалежної форми, — говорить головний лікар лікувально-діагностичного центру Ніна Половинко. — Як переважно думають люди? У мене нічого не болить — чому йти до лікаря? Людина не стежить за здоров’ям, не дбає про харчування, не відпочиває достатньо, а тоді приїздить із «букетом» діагнозів на курорт і сподівається, що за кілька тижнів усе поправить».

Чудодійна моршинська вода і любов як ліки

Але тут справді допомагають. Під впливом лікувальних факторів «Моршинкурорту», який спеціалізується на захворюваннях печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, покращується загальний стан, а часом відступають навіть «безнадійні» діагнози. Але лікувальних процедур має бути певна кількість: оптимально — 7-8, через день. Тому найменший термін, на який доцільно приїздити з лікувальною метою, — 16 днів. Потужності водолікарні дозволяють надавати 4200 процедур у день.

Перед тим, як призначати хворому процедури, лікар має з’ясувати, чи немає застою жовчі і каміння, в якому стані органи травлення. Перед процедурами в бальнеолікарні слід обов’язково зробити кардіограму. Вода в Моршині багата на іони магнію, калію, кальцію, має високу мінералізацію, тож пацієнт мусить також здати клінічний і біохімічні аналізи крові. Бо інколи, каже Ніна Феліксівна, приїжджають із таким загостренням недуг, що замість відпочивати на курорті — лягають у стаціонар.

Тетяна Матковська з Херсона навідується до Моршина 21 рік поспіль. Але не тільки заради води, яка для її проблем із здоров’ям — чудодійна. «Тут навіть повітря, природа зцілюють. А ставлення лікарів і медперсоналу — як до рідних. Ти для них — ніби член родини. Для хворого це не менш важливо, ніж ліки», — каже Тетяна Григорівна, яка сама є лікарем із 40-річним стажем.

До речі, багато провідних фахівців вітчизняної медицини приїздять до Моршина не лише на наукові симпозіуми, а й підрихтувати здоров’я. Професори, науковці, які знають усе про чудодійний вплив моршинської води з наукових досліджень, із задоволенням випробовують її дію «на практиці». Серед постійних відпочивальників курорту також родини Арсенія Яценюка та Петра Порошенка.

Перспективи Моршину як курорту

Лікарі кажуть: 70% клітин, що відповідають за стан імунної системи, містяться в кишечнику. «Однак в умовах урбанізованих міст харчування сучасної людини дуже збіднене на клітковину, — зауважує завідувач медичного сектору курорту Олег Мельник. — Тож коли кишечник засмічують шлаки, виникає проблема з травленням, людина потерпає від закрепів. Моршинська водичка чудово справляється з цією проблемою. А також лікує супутні захворювання — проблеми з опорно-руховим апаратом, гінекологічні та урологічні недуги. Поліпшуються показники глюкози в крові. У нас багато пацієнтів з цукровим діабетом перейшли з важкої форми недуги на середню».

За кордоном часто гору бере лікарський прагматизм. Там зазвичай роблять акцент на фармакологічному лікуванні, а санаторне лікування для них — не терапія. «Але наша вода унікальна тим, що не заперечує одночасний прийом ліків. Її не тільки призначають пити — на її основі роблять оздоровчі ванни, тюбажі (лікувальні процедури для випорожнення жовчного міхура), кишкові зрошення», — підкреслює Ніна Феліксівна.

Хвилювання, що води не вистачить, безпідставні, запевняє головний лікар «Моршинкурорту» Ігор Токар. «Принаймні на найближчі 100—150 років можемо бути спокійними, — каже він. — Хоча у нас земля така: де не копни — всюди є ропа. Нам часом закидають — чому не бутилюємо ропу, не продаємо — адже це ліки, гріх не поділитися. Так, ліки, але, якщо ними користуватися без нагляду фахівця, — замість лікувального ефекту можна завдати шкоди. А ось воду із джерела Божої Матері можна пити всім — це жива, ультрапрісна вода, склад якої ідеально підходить клітинам людського організму. По неї приїздять з усієї округи. Дозволяємо набирати її безкоштовно».

Збудувати «відпочинкову Європу» в Моршині — такою є заповітна мрія Миколи Фурманюка. «Кажуть, що Карлові Вари — це ідеальний курорт. А я так не вважаю. Справді, там усе фешенебельно, з лоском. Але лікувальні фактори далекі від наших, — переконаний Микола Федорович. — Крім того, чеський курорт — сезонний, тоді як ми приймаємо відпочивальників цілий рік. У нас, якщо пацієнт приїхав зранку і до обіду його не прийняв лікар, — це вже НП. Уся увага до пацієнта — ось головний принцип нашої роботи. Люди, замучені політикою, економічною нестабільністю, часто не мають «зайвих» коштів, тож повинні повернутися з відпочинку максимально зміцнілими».

Ігор Токар каже, що багато відпочивальників особисто заходять у кабінет дирекції з пропозиціями. «Людина повинна їхати від нас задоволена, — певен пан Ігор. — Хоча «Моршинкурорт» — це віддзеркалення стану справ у державі… Якщо люди заможні — то і для курорту добре. Останні три роки наш курорт, без пониження якості лікування, не збільшував ціну на путівки. Ми переконані: гривня, вкладена в санаторно-курортне лікування, вертається економіці державі 4 гривнями загального результату».

Природний фактор терапії у Моршині

Нині в Моршині оздоровлюється багато дітлахів. Керівництво курорту знайшло можливість надати знижки молодшим пацієнтам.

— Перевага курорту — в природному факторі лікування, — додає Микола Фурманюк. — Що ви зробите з дитиною 7-12 років, яка має дискенезію жовчовивідних шляхів? Непосида побіжить, пострибає — і вже болить у животику. А після нашої води біль як рукою знімає. Я завжди, коли йдеться про відновлювальне лікування, надаю перевагу санаторно-курортній терапії. Але це не означає, що можна їхати будь-кому. Лише лікар визначить, чи підходить наша водичка конкретному пацієнту. На Львівщині зосереджено 42% лікувальних мінеральних джерел України. Ще є води Закарпаття. У кожного санаторію — свій профіль. Але якщо негаразди з печінкою — то Моршин незамінний.

Нині в рамках проекту Європейського Союзу з розвитку прикордонних територій у Моршині реконструюють міський парк. 17 мільйонів гривень підуть на озеленення, благоустрій території, реставрацію «старого грибка» — символу курорту. У планах, каже перший заступник міського голови Моршина Юрій Янків, побудувати під’їзні шляхи до міста, спортивні майданчики і доріжки для велосипедистів. А також облаштувати освітлені тротуари і громадську вбиральню. Відтак, сподівається він, місто стане ще кращим та затишнішим.

* * *

…Літо у Моршині пахне суницями, скошеною травою і озоном, який розливається в повітрі після дощу. Центральною вулицею — «променадом» — прогулюються відпочивальники. На відпочинку головна турбота — пройти призначені процедури, попити лікувальної водички, прогулятися. І просто — зупинитися. Знайти час на себе. Це так важливо. Моршин зцілює і тілесні недуги, і душевні. «Я тільки тут — уперше за останні два місяці — змогла нормально заснути», — зізналася моя колега Олена з Луганська. Охоче вірю. Спокій і людяне ставлення — основна терапія, якої нині потребуємо всі.

ДО РЕЧІ

Про умови лікування в «Моршинкурорті» можна дізнатися на сайті www.morshynkurort.net, забронювати путівки — за номером: (03260) 60500.

Україна Молода

Июль 7, 2014 / Лікар рекомендує / Теги: ,
Схожі записи

Добавить комментарий