Після інфаркту

Інсульт (або інфаркт головного мозку) — це захворювання, яке займає перше місце серед причин інвалідності та друге місце (після інфаркту міокарда) серед причин смертності. Процес реабілітації після інфаркту ускладнюється у зважаючи на складність хвороби і процес лікування займає кілька місяців.

Наслідки інфаркту головного мозку

Інфаркт мозку пов’язаний з пошкодженням певної ділянки мозкової тканини, яка відповідає за ту чи іншу функцію в організмі. Наслідки інфаркту головного мозку впливають на такі основні функції, та гарно висвітлені тут:

  • руху кінцівками — ліва півкуля відповідає за праві кінцівки, праве — за ліві. Чим більше зона пошкодження мозку, тим в більшому обсязі порушена ця функція від легкої слабкості в руці або нозі аж до повної паралізації половини тіла (геміплегія).
  • мовлення — порушення мови може бути двох видів — по типу дизартрії (у правшів — при пошкодженні правого, субдоминантного півкулі) і по типу афазії (у правій — при пошкодженні лівого, домінантної півкулі, т.зв. центрів мови). Афазія може бути моторної (людина розуміє мову, але не може говорити сам, або говорить не ті слова, які хоче), сенсорної (може говорити, але сам не розуміє звернену мову) і тотальної (не може ні говорити, ні розуміти слова).
  • координація — при порушенні координації людина не може утримувати рівновагу тіла, а отже ходити.
  • зір — при інсультах можуть випасти деякі поля зору.
  • ковтання — при його порушенні виникає потреба в зондовом харчуванні
  • пам’ять — при порушенні пам’яті хворий може забувати як те, що з ним було до інсульту, так і те, що з ним відбувалося після нього (ретро і антероградная анмезія).
  • емоції — при інсультах може наростати емоційна лабільність (різкі перепади настрою), депресивність.
  • інфаркт головного мозку

Також можуть бути зачеплені і інші функції, такі як нетримання сечі і калу, різні апраксии (цілеспрямовані рухи), порушення вітальних функцій, таких як дихання і серцебиття, але це, як правило, призводить до летального результату.

Слід зауважити, що при пошкодженні правої півкулі хворі можуть бути ейфорічни і не критичні до свого стану, тому їх відновлення йде складніше (не бачать своїх деффектов). При пошкодженні лівої півкулі у хворих може виникнути аспонтанность (відсутність цілеспрямованих рухів) і депресивність, проте зберігається критика. Порушення мови при пошкодженні домінантної півкулі також ускладнює відновлення.

Хворі з інсультом лікуються, як правило, в регіональних або первинних судинних центрах, де вже з 3-5 дня захворювання починаються реабілітаційні заходи. Логопеди, лікарі лікувальної фізкультури, масажисти і фізотерапевти займаються хворим паралельно з проведенням курсу лікарської терапії. Однак, таке лікування і догляд не можуть триває вічно, ії через 15-18 днів хворого повинні перевести в ЦРЛ по місць проживання або додому.

За виписці даються загальні рекомендації щодо подальшого лікування та реабілітації, догляду. Може бути дана рекомендація або напрямок в реабілітаційний центр, але такі рекомендації даються лише тим хворим, які мають реабілітаційний потенціал, тобто у яких є можливість відновлення втрачених функцій.

Як реабілітувати хворого після інфаркту?

Відновлюючи мова після інфаркту головного мозку потрібно слідувати рекомендаціям логопеда — тренувати артикуляцію, співати пісні (іноді хворим після інсульту легше співати, ніж говорити), читати вірші, вимовляти літери.

Відновлювати руху після інфаркту потрібно поступово, з використання різних пристосувань. Спочатку хворого присаживают в ліжку, потім дають постояти, потім вчаться ходити.

Відновлення ковтання. Для цього можна використовувати різні стимулятори смакових рецепторів, наприклад, сік лимона з водою. Якщо хворий почав здійснювати акт ковтання і не поперхівается, то можна в нього видаляти зонд. В іншому випадку зонд необхідно залишати і міняти його не рідше 1 раз в 5 діб в уникнення пролежнів.

Лежачих хворих необхідно періодично (раз на 2 години) перевертати з боку на бік у запобігання гіпостатіческіх пневмоній.

Обробку тіла можна виробляти сумішшю шампуню і горілки (1: 1 або ж з додаванням води). Це дозволяє відмити і дезінфікувати шкірні покриви.

Потрібно знати, що найкраще відновлення йде в перші пів року від інсульту, потім відновлення значно сповільнюється і до кінця першого року залишається те, що встигли відновити, далі відновлення як правило не йде.

Необхідно проводити курси лікарської терапії за схемами, зазначених в інструкціях або за рекомендаціями неврологів та реабілітологів.

Можливість відновлення зворотньопропорційну віку хворого та наявності супутніх захворювань.

У осіб, які перенесли інфаркт мозку ризик повторного інсульту в 2 рази вище, ніж у загальній популяції.

Март 6, 2015 / Лікуєм хворобу / Теги:
Схожі записи

Добавить комментарий