Психологічне безпліддя: як з ним боротися

1

Діагноз безпліддя ставлять у випадку, коли не відбувається процесу зачаття протягом року регулярного статевого життя. Приблизно 8% всіх пар не можуть мати дітей, причому 30% з них мають саме психологічні причини безпліддя. Чоловіки і жінки в рівній мірі страждають цією недугою і приблизно в 10% випадках обидва партнери безплідні.

Причини чоловічого безпліддя

Розрізняють 2 форми чоловічого безпліддя: секреторна і обтураційна. При секреторній формі безпліддя порушений процес спермоутворення. Це може бути пов’язано з малою кількістю сперматозоїдів або їх малою рухливістю. Причиною тому можуть бути наступні фактори:

 1. Варикоцеле — варикозне розширення вен яєчка;
 2. Водянка яєчка;
 3. Крипторхізм — неопущення яєчок в мошонку;
 4. Вірусний паротит;
 5. Тривала дія проникаючої радіації, електромагнітних коливань, високих температур;
 6. Фізичні травми;
 7. Перенесені захворювання, такі як сифіліс, туберкульоз, тиф;
 8. Прийом деяких гормональних препаратів, алкогольних напоїв, наркотичних речовин;
 9. Психологічне безпліддя.

При обтураційній формі безпліддя утруднений або неможливий прохід насінної рідини з яєчок в сечовипускальний канал. Причинами цього можуть бути:

 1. Перенесений епідіміт — запалення придатка;
 2. Отримані травми пахової області;
 3. Випадкові пошкодження сім’явивідних шляхів при операціях на органах малого тазу;
 4. Ускладнення після перенесених захворювань (сифіліс, туберкульоз).

Для постановки точного діагнозу необхідно зробити спермограмму, іноді потрібно біопсія яєчок. У випадку, коли ніяких захворювань не виявлено, слід задуматися про психологічний безплідді.

Причини психологічного безпліддя

По-перше, це стрес. Депресію при безплідді розглядають як усугубляющий фактор. Чоловікові складно звикнутися з думкою, що у нього не все гаразд зі здоров’ям. Багато хто відмовляється від лікування, йдуть з сімей. У цьому випадку дуже важлива підтримка дружини, розмови з нею про існуючі проблеми.

Відомі випадки, коли пройшовши курс лікування і вилікувавши всі недуги, процес зачаття проте не відбувається. І це вже розглядається як психологічне безпліддя. При правильному підході дружини, а так само психолога, легко повернути повністю своє здоров’я.

Далі йдуть страхи в підсвідомості.

У деяких випадках чоловіки на підсвідомому рівні бояться завести дітей. Це може бути пов’язано, наприклад, з тим, що в дитинстві йому часто говорили батьки якої він жалюгідний, нікчемний, нічого не може, ображали, або батько бив його і матір і т.п. На рівні підсвідомості у дорослому житті він боїться розчарувати дитини, не давши йому належної уваги, турботи, виховання.

Спрацьовує захисний механізм організму. І тоді з’являється або секреторна форма психологічного безпліддя, або чоловік сам уникає процесу зачаття. Було науково доведено, що жінка при овуляції виливає феромони, які уловлюються чоловіком. І в цей період глава сім’ї може влаштувати скандал, або виїхати у відрядження, загалом, зробити все, щоб уникнути статевих контактів.

Нерідкі ситуації, коли чоловік ріс у сім’ї без батька. Його оточували турботою мама, бабусі, тітоньки. А коли він виростає, то просто виявляється не готовий взяти на себе роль батька. У першу чергу він сам вимагає турботи від своєї дружини і не хоче ділити її увагу ні з ким. Як результат-психологічне безпліддя.

На наступному місці стоїть кар’єра. Найчастіше люди просто не готові пожертвувати своїм часом на дитину, відкладаючи його поява на більш відповідний час.

Відсутність власного житла, незакінчену освіту, страх перед відповідальністю за нове життя також можуть бути причинами психологічного безпліддя.

Всі ці процеси відбуваються на рівні підсвідомості. Чоловік може щиро хотіти дитину, але пережите ним колись, або сформовані стереотипи залишили відбиток на його психіці.

І в цій ситуації необхідної надається допомога психолога.

Безпліддя і психологія тісно пов’язані між собою. Приблизно в 10% пар, які страждають від безпліддя, обидва партнери відчувають труднощі із зачаттям. Вони можуть намагатися завагітніти, відвідувати лікарів, але в період овуляції уникати статевого контакту. Більш того, організм чоловіка може виділяти антитіла до сперматозоїдів, погіршуючи їх якість чи рухливість.

Лікування безпліддя

Лікування секреторної форми безпліддя

У першу чергу необхідно усунути причину захворювання. Далі призначається курс препаратів, що відновлюють спермоутворення. Важливими чинниками є харчування, відсутність стресів і перенапруг.

Лікування обтураційної форми безпліддя

В даному випадку необхідно операційне втручання. Важливий процес відновлення організму.

Лікування психологічного безпліддя

У першу чергу варто відзначити, що психотерапію при безплідді повинні проходити обидва партнери, щоб уникнути непорозумінь один з одним і взаємних докорів.

Психологія безпліддя зводиться до наступного: пошук проблеми в підсвідомості, прийняття цієї проблеми. Але далеко не завжди можливо впорається з цим завданням самостійно. Відомі випадки, коли сім’я, змирившись з психологічним безпліддям, усиновлювали дітей. Потім людина підсвідомо розумів, що дитина — це добре, а пізніше у сім’ї з’являлися свої діти.

Таким чином, головне-це прийняти проблему. Не можна замикатися в собі, посилюючи ситуацію. Одним з найдієвіших методів лікування, є розмови з дружиною.

Висновок

Таким чином, отримана в дитинстві психологічна травма, підсвідомі страхи можуть зробити істотний вплив на життя дорослої людини. Нерідкі випадки, коли зустрічається відразу кілька причин безпліддя, однією з яких є психологічний фактор. І лікування теж необхідно проводити комплексне.

Психологічне безпліддя може з’явитися як наслідок поставленого діагнозу. У цьому випадку лікування повинно бути не тільки медикаментозним, але і психологічним. Слід звернутися за допомогою до психотерапевта, уникати стресів, перенапруг. При занадто активному способі життя, постійних перевтомі і стресах на роботі, велика ймовірність появи еректильної дисфункції, а психологічне безпліддя як наслідок того.

Багато чоловіків соромляться звертатися в поліклініку, йдуть з сімей, посилюючи ситуацію. При лікуванні безпліддя статеві контакти подружжя стають їхньою роботою. Відсутність романтики, постійні думки про рекомендації лікаря не сприяють зближенню пари, а скоріше навпаки.

Організму крім лікарських препаратів потрібен відпочинок. Пара повинна обговорювати один з одним існуючі проблеми, а спільне відвідування психолога піде обом тільки на користь. Обговорення і вибір стратегії лікування допоможе досягти бажаного результату.

Не слід відкладати вирішення проблем на завтра, якщо до почати лікуватися можна вже сьогодні.

Більше відповідей про чоловіче безпліддя в розділі

Добавить комментарий

Для отправки комментария вы должны авторизоваться.